Certyfikat APICS Alternatywne kursy

Co zrobić jeżeli APICS jest zbyt drogi?

Certyfikaty oferowane przez APICS stanowią najbardziej rozpoznawalne potwierdzenie wiedzy w obszarze Łańcucha Dostaw i Logistyki. Kosztują jednak swoje.

W wielu organizacjach trudno jest uzasadnić znaczące wydatki na szkolenia. Większość firm nie zapewnia więc swoim pracownikom możliwości uzyskania certyfikacji oferowanej przez APICS.

Osoby zainteresowane zdobyciem certyfikatu samodzielnie stoją natomiast przed perspektywą dużej inwestycji. Zarówno w sensie finansowym jak i czasowym. Nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić.

Co możesz więc zrobić jeżeli czujesz potrzebę zdobycia wiedzy w obszarze Łańcucha Dostaw i Logistyki? Poniżej porada, której udzieliłem jednemu z czytelników bloga 'Logistyka po prostu’.

Historia prawdziwa

Po publikacji artykułu Czy warto robić certyfikat pracując w logistyce? zwrócił się do mnie na Linked In Jakub Woszczek.

Aby wyjaśnić problem, który rozważał przedstawiam za jego zgodą oryginalne pytanie wysłane do mnie w prywatnej wiadomości.

Dzień dobry Panie Adamie,

Jestem systematycznym czytelnikiem Pana bloga. Odnajduje w nim wartościowe treści, które pomagają mi systematyzować wiedzę z zakresu SCM.

Pisze do Pana w nawiązaniu do ostatniego artykułu.  Czy mógłby mi Pan doradzić jaki certyfikat warto zrobić na początku kariery w Supply Chain, a który mógłby pomóc mi usystematyzować i poszerzyć wiedzę równocześnie będąc wartościowym elementem mojego CV?

Nie ukrywam, że wiem jaką wartość stanowi na rynku APICS, jednakże na chwilę obecną szczerze mówiąc cena pełnego pakietu jest dla mnie zaporowa.  Czy widzi Pan jakieś wartościowe tańsze opcje? Czy lepiej jest odłożyć temat w czasie aby zebrać odpowiednią kwotę na APICS. 

Liczę na Pana odpowiedź i z góry za nią dziękuję.
Pozdrawiam,
Jakub

Po przeczytaniu tego pytania uświadomiłem sobie, że w poprzednim artykule razem z Iloną, Adrianem i Rafałem podzieliliśmy się swoją perspektywą na to czy, kiedy i jak warto się certyfikować.

Nie daliśmy jednak konkretnej porady co zrobić w sytuacji z ograniczonym budżetem. Natomiast APICS jak większość innych certyfikatów oznacza istotne koszty.

Ostatnio jak sprawdzałem uzyskanie APICS CPIM kosztowało łącznie 1900 $ (wersja za zestaw materiałów przygotowujących i egzamin). Uzyskanie APICS CSCP kosztowało z kolei 2345 $ (również wersja za materiały i egzamin).

Certyfikat APICS CSCP Cena  2345 USD
Certyfikat APICS CPIM Cena 1900 USD

Co zatem zrobić w sytuacji gdy nie dysponuje się kwotą rzędu 7 – 9 tyś. PLN? Gdy jednak indywidualnie lub w niewielkiej organizacji chce się budować kompetencje związane z zarządzaniem Łańcuchem Dostaw lub Logistyką?

Historia z happy end’em

Zanim odpowiem na pytanie Jakuba chciałbym zanzaczyć, że ważne jest dlaczego szuka się możliwości certyfikacji.

Niektórzy tak jak Ilona Smółka, z którą miałem przyjemność pisać poprzedni wpis o certyfikatach, szukają ze względu na wymóg pracodawcy. W takich przypadkach nie ma dobrej alternatywy. Wybór wynika z konieczności i niestety wspomniane koszty trzeba ponieść.

Inni natomiast chcą po prostu usystematyzować i poszerzyć wiedzę na temat Łańcucha Dostaw. Szukają, jak Jakub, wiedzy. Nie muszą jednak sprostać konkretnym wymaganiom. W takich przypadkach polecam 2 alternatywy:

Kursy i certyfikaty oferowane zarówno przez CSCMP jak i MIT dotyczą szeroko pojętego zarządzania Łańcuchem Dostaw i Logistyką. W przeciwieństwie do pozostałych dostępnych instytucji certyfikujących nie będziesz miał tutaj przewagi funkcji zakupów lub zarządzania jakością.

Z drugiej same studiowanie wymaganej wiedzy w obu przypadkach jest bezpłatne. CSCMP oferuje część swoich materiałów w cenie 0 $ a MIT udostępnia kursy wymagające wyłącznie zapisu.

Certyfikat APICS Alternatywa SCPro
Certyfikat APICS Alternatywa MIT Micromasters

W obu przypadkach opłaty wymaga dopiero przystąpienie do egzaminu i uzyskania formalnego certyfikatu. Oczywiście na końcu i tak będą koszty. Natomiast w obu przypadkach niższe niż certyfikacja APICS.

Obecnie certyfikat CSCP kosztuje 975 $. Natomiast kursy MIT 200 $ – 300$. W przypadku MIT trzeba liczyć się z 3 – 4 kursami pokrywającymi podobny materiał co CSCP.

Wszystko razem i tak o połowę mniej niż CSCP czyli tańszy z certyfikatów oferowanych przez APICS.

Wybór pomiędzy SCPro a Micromasters jest już moim zdaniem sprawą indywidualną. Przy SCPro można sam wybrać tempo zdobywania wiedzy. Natomiast na Micromasters trzeba wpisać się w rygor pracy w ramach grupy online.

Każy powinien samodzielnie zdecydować co lepiej sprawdza się w swoim indywidualnym przypadku.

Co jeżeli nie lubisz Hollywood?

Kursy i certyfikaty to nie jedyny sposób na rozwój siebie lub swojego zespołu. Poza tym polecam również kilka innych metod. Pisałem o nich wcześniej w artykule 7 najlepszych sposobów na rozwój zespołu Logistyki.

Jeżeli szukasz inspiracji w jaki sposób podnieść swoje kompetencje to polecam zacząć właśnie od tego tekstu.

Zachęcam Cię również do zapisania się na Newsletter – Logistyka po prostu. Będziesz zawsze na bieżąco w kwestii tego co robię.

Otrzymasz również dodatek do tego artykułu przewodnik – Certyfikat w Logistyce, Łańcuchu Dostaw, Produkcji, oraz kilka materiałów niedostępnych w inny sposób.

Tymczasem do kolejnego wpisu!

3 komentarze

  • Grzegorz pisze:

    Dzień dobry,

    czy uważa Pan, że z perspektywy pracy na stanowisku menedżera ds. zakupów w dużej firmie produkcyjnej, warto robić SCM Micromasters?

    • Adam Sobolewski pisze:

      Krótka odpowiedź – tak. Dłuższa odpowiedź – to zależy od tego czy masz czas, program wymaga zaangażowania 8-10 godzin tygodniowo, a pełny zakres to 6 kursów rozłożonych na minimum 1,5 roku. Musisz więc zważyć czy przełoży się to na twoje kolejne kroki zawodowe i czy pogodzisz to z resztą życia. Natomiast zakres tematyczny na pewno przyda się przy planowaniu zakupów, pozwoli spojrzeć szerzej na koszty w całym łańcuchu dostaw, a może poprzez pozostałe tematy w programie (zarządzanie transportem chociażby) pozwoli pomyśleć o szerszej roli w przyszłości.

  • Grzegorz pisze:

    Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *