Forum Polskich Managerów Logistyki Konferencja Logo

O czym rozmawiają dzisiaj logistycy? Forum Polskich Managerów Logistyki 2020

W tym tygodniu zakończyło się kolejne Forum Polskich Managerów Logistyki. Coroczne spotkanie osób odpowiedzialnych za logistykę i łańcuchy dostaw w największych polskich przedsiębiorstwach organizowane przez „Puls Biznesu”.

O czym w tym roku rozmawiają logistycy? Co spędza nam sen z powiek, a także czy warto zaplanować sobie już teraz udział w kolejnej edycji? O tym wszystkim poniżej na podstawie moich obserwacji w roli prelegenta oraz uczestnika tego rocznej edycji Forum Polskich Managerów Logistyki.

Pełny opis wydarzenia można przeczytać na stronie Puls Biznesu – Konferencje. Zapraszam do lektury i dyskusji. Zwłaszcza jeżeli interesuje Cię temat, którego nie podsumowałem w ramach relacji z wybranych wystapień.

Kim powinien być przywódca w sytuacji kryzysowej?

Rok 2020 pełen był wyzwań. Pandemia wywróciła funkcjonowanie gospodarki światowej. Rozerwała efektywnie funkcjonujące globalne łańcuchy dostaw. W dodatku w przeciwieństwie do Brexitu nie dała szans na planowanie i analizowanie wymaganych zmian.

Logistycy znaleźli się w pradziwej sytuacji kryzysowej. W sytuacji, która wymagała zdecydowanych działań i silnego przywództwa.

Na Forum Polskich Managerów Logistyki swoim spojrzeniem na rolę liderów w obecnej logistyce podzielił się Piotr Skobało.

Piotr Skobało Forum Polskich Managerów Logistyki Prezentacja

Piotr pełni rolę Dyrektora Łańcucha Dostaw w Cersanit. Najcenniejsze wskazówki, które zdołałem zanotować w trakcie jego prezentacji podsumowałem poniżej.

1. Rób to co uważasz za właściwe. Krytyka i tak Cię dosięgnie – trudne sytuacje wymagają trudnych decyzji. Najczęściej podejmowanych szybko. Lider nie może więc bać się efektów swoich działań. Musi działać.

2. Skuteczne przywodztwo nie polega na wygłaszaniu przemówień, ani byciu lubianym – przywodztwo to nie tylko wyniki, lecz również nie popularność. Prawdziwy lider prowadzi swój zespół do celu.

3. Wizja oraz umiejętność zbudowania w zespole poczucia potrzeby jej osiągnięcia stanowi najważniejszą umiejętność lidera – w tym jednym zdaniu zamyka się rola lidera.

4. Nikt nie jest omnibusem. Liczy się suma kompetencji całego zespołu – prawdziwy lider powinien więc rozwijać swój zespół a nie tylko siebie. Lider tworzy wokoł siebie „EKO System” a nie „EGO System”.

5. Lider to ktoś kto broni swojego zespołu – nie uprawia polityki wewnątrz organizacji. Nie ucieka od odpowiedzialności. Daje jednak zespołowi komfort pracy i osiągania wyników.

Biorąc to wszystko pod uwagę można już wywnioskować jaka jest różnica między prawdziwym liderem a „tylko” sprawnym managerem. Nie tylko w obszarze Logistyki i Łańcucha Dostaw.

Kwestia przywództwa w dzisiejszym biznesie jest jednak na tyle istotna, że zamierzam wkrótce poprosić Piotra o podzielenie się z czytelnikami 'Logistyka po prostu’ szerszą wypowiedzią.

Jak przygotować swój Łańcuch Dostaw na skoki popytu i podaży?

Uwaga: Oryginalnie poniższa sekcja zawierała wskazanie osoby i firmy, z której pochodzą omawiane strategie. Niemniej na prośbę autora prelekcji usunąłem z relacji informacje pozwalajace na jego identyfikację. O powodach tego typu zmiany napiszę we wpisie – Bloger niezależny, rzetelny, po prostu człowiek.

Wszyscy odczuliśmy nagłe wzrosty i spadki popytu w roku 2020. Wiele firm odczuło również spadki swoich możliwości produkcyjnych lub dystrybucyjnych.

Zabezpiecznie wyników sprzedaży, a w niejednym przypadku miejsc pracy, wymagało zmian w Łańcuchach Dostaw. Wykazania się czymś więcej niż efektywnością oraz umiejętnością optymalizacji kosztów.

Na temat zarządzania Łańcuchem Dostaw w czasie dynamicznych zmian opowiadał na Forum Polskich Menedżerów Logistyki dyrektor jednej z największych globalnych korporacji.

Forum-Polskich-Managerow-Logistyki-Turbulencje

Elementy strategii, które mógł nam w trakcie Forum zdradzić zapisałem poniżej. Przy każdym dodałem również swój komentarz.

1. Zwiększenie poziomu zapasów surowców (+7 dni dla dostawców z Unii Europejskoej, +40 dni u dostawców z Azji) – inaczej mówiąc zwiększenie zapasów bezpieczeństwa.

2. Szybsze płatnosci dla mniejszych dostawców – aby zapewnić przetrwanie niektórych dostawców, a w efekcie ciągłość dostaw na potrzeby produkcji, zdecydowano o złagodzeniu warunków handlowych. Była to decyzja angażująca zarówno zespół Łańcucha Dostaw jak i Finansów.

3. Przesunięcie zapasu produktów gotowych bliżej rynków docelowych oraz zwiększenie zapasów bezpieczeństwa – analogicznie jak w przypadku zapasu surowców zwiększenie poziomu zapasu produktów gotowych stanowi kosztowny lecz często najpewniejszy sposób zapewnienia odpowiedniego serwisu.

4. Wprowadzenie w trybie przyspieszonym alternatywnych dostawców opakowań – dopuszczenie nowego dostawcy w firmie produkcyjnej stanowi długotrwały i wymagający proces. Jednak kryzysowe sytuacje wymagają odważnych decyzji. Jak widać w owej organizacji o obrotach kilkudziesieciu miliardów dolarów rocznie znajdują się liderzy potrafiący takie decyzje podejmować.

Oczywiście niektóre z opisanych działań są możliwe do zastosowania wyłącznie w firmach o silnej pozycji. Silnej zarówno w sensie udziałów rynkowycj oraz w sensie finansowym.

Niemniej myślę, że zawsze warto rozważyć wszystkie z nich. Bez dokładnej analizy nie jesteś w stanie stwierdzić, które możesz zastosować u siebie.

Aby nie tylko chronić lecz również budować sprzedaż trzeba zarządzać Łańcuchem Dostaw w oparciu o fakty a nie intuicje lub założenia.

Jak przygotować swój biznes na to co nieprzewidywalne?

Chińskie słowo oznaczające „kryzys” zapisywane jest w postaci dwóch znaków. Jeden z nich oznacza „niebezpieczeństwo” a drugi „okazję”. Z perspektywy Państwa Środka kryzys jest więc zarówno zagrożeniem jak i szansą na rozwój.

Dokładnie takie nastawienie przedstawiłem w swoim własnym wystąpieniu. Chociaż bezpośrednio przede mną występował Jarosław Kuźniar i wchodząc na scenę miałem wrażenie, że ciężko będzie porwać publikę w porównywalnym stopniu…

Adam Sobolewski Forum Polskich Managerów Logistyki Prezentacja

Więcej na temat sposobów zarządzania ryzykiem w rozbudowanych sieciach dystrybucji napiszę w jednym z kolejnych artykułów.

Natomiast teraz prezentacje przedstawioną na Forum Polskich Managerów Logistyki podsumuję w następujących punktach:

1. Nie komplikuj – lepsza jest prosta strategia na zarzadzanie ryzykiem w Łańcuchu Dostaw niż strategia rozbudowana a niemożliwa do wdrożenia.

2. Zarządzanie ryzykiem to proces a nie projekt – należy ponawiać ocenę ryzyka okresowo, rocznie, kwartalnie, lub miesięcznie. Wykonanie mapy ryzyk i odstawienie jej na półkę nie oznacza zarządzania ryzykiem.

3. Zarządzanie ryzykiem to droga a nie cel sam w sobie – jeżeli wnioski zalecenia wynikające z oceny ryzyka nie są wdrażane zarówno w strategii jak i codziennych operacjach logistycznych to całe „ćwiczenie” nie ma sensu.

4. Zarządzanie ryzykiem w każdym z punktów w sieci dystrybucji to nie zarządzanie ryzykiem całej sieci – nawet liderzy rynkowi popełniają ten błąd. Plan na zmniejszenie przepustowości każdego z centrów dystrybucyjnych z osobna to nie plan na całą sieć.

5. Nikt nie powinien być w zarządzaniu ryzykiem odosobniony – najwięcej ryzyk nie leży wewnątrz organizacji tylko u partnerów (klientów, dostawców, kontrahentów). Dobra strategia zarządzania ryzykiem w logistyce pokrywa każde z tych ogniw.

Wskazane zasady zarządzania ryzykiem w Łańcuchu Dostaw mogą wydawać się bardzo biznesowe. Uniwersalne jak skomentował wcześniej na Linked In jeden z Czytelników 'Logistyka po prostu’.

Czym jednak jest zarządzanie Łańcuchem Dostaw jak nie zarządzaniem biznesem?

Czy warto wybrać się na Forum Polskich Managerów Logistyki?

Forum Polskich Managerów Logistyki to jedna z największych cyklicznych imprez branży logistycznej w Polsce a na pewno najstarsza.

Czy jednak ze względu na tradycję warto wybrać się na to wydarzenie i zainwestować niemalże 2000 PLN netto?

Znając nasz polski „rynek” wydarzeń w obszarze Logistyki i Łańcucha Dostaw mogę powiedzieć, że rzeczywiście warto wybrać się na kolejne Forum.

Po pierwsze, abstrahując już od konkretncyh prezentacji, uczestnictwo w konferencjach branżowych stanowi jeden z najlepszych sposobów na rozwój zespołu Łańcucha Dostaw (o pozostałych 6 możesz przeczytać w w jednym z poprzednich artykułów).

Po drugie Forum Polskich Managerów Logistyki w przeciwieństwie do wielu innych wydarzeń cechuje się zdrowym balansem pomiędzy prezentacjami merytorycznymi a sprzedażowymi.

Poza tym skupia przedstawicieli największych przedsiębiorstw w Polsce. Pozwala rzeczywiście poczuć puls biznesu w obszarze Łańcucha Dostaw. W trakcie tego wydarzenia można podejrzeć czy to w trakcie prezentacji czy w kuluarach nadchodzące trendy i uczyć się od najlepszych.

Dlatego osobiście zamierzam wybrać się na kolejną edycję Forum.

Zobaczymy się za rok? Jeżeli tak to nie wahaj się i podejdź do mnie na przerwie kawowej. Zawsze chętnie porozmawiam o wyzwaniach w twoim Łańcuchu Dostaw.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *