Zarządzanie Łańcuchem Hugos Sobolewski Recenzja
Zarządzanie Łańcuchem Hugos Sobolewski Recenzja

Zarządzanie Łańcuchem Dostaw. Micheal Hugos

O tym dlaczego nie ma po polsku ciekawych książek omawiających zarządzanie Łańcuchem Dostaw pisałem w pierwszym wpisie na tym blogu.

Dlatego polecam pozycje angielskojęzycznych autorów. Na pierwszy rzut w zasadzie klasyczne lecz wciąż aktualne ‘Essentials of Supply Chain Management’ by Michel Hugos.

Jeżeli szukasz źródła wiedzy, które wprowadzi Cię w świat Łańcucha Dostaw to nie szukaj dalej. Michel znajduje się w nielicznym gronie autorów, którzy potrafią prosto przedstawić szeroką perspektywę na zarządzanie Łańcuchem Dostaw.

‘Essentials of Supply Chain Management’ łączy spojrzenie procesowe, organizacyjne, oraz techniczne na Łańcuch Dostaw. Micheal napisał książkę w taki sposób, ponieważ poza funkcją Chief Supply Chain Officer (CSCO) pełnił również przez wiele lat rolę Chief Information Officer (CIO) w Network Services Company.

W efekcie powstała pozycja, która przedstawia:

  • Zakres operacji Łańcucha Dostaw
  • Strategie wytwarzania i dystrybucji produktów
  • Sposoby planowania popytu, zaopatrzenia, zapasów
  • Mierniki wydajności (KPI) stosowane w Łańcuchu Dostaw
  • Wykorzystanie obecnych technologii na potrzeby Logistyki

Mnie osobiście najwięcej korzyści przyniosło strategiczne spojrzenie na różnorodne sposoby dostarczania dóbr i usług opisane w rozdziale 3. Czytając ‘Essentials of Supply Chain Management’ nie miałem jeszcze perspektywy na pracę w różnych organizacjach.

Dzisiaj posiadając już doświadczenie z FMCG/CPG, branży farmaceutycznej, a także handlu detalicznego wiem, że znajomość różnych modeli operacyjnych Łańcucha Dostaw pozwala na przenoszenie rozwiązań i optymalizację wyników biznesowych w przedsiębiorstwie.

Poza tym niewątpliwym plusem książki były dla mnie historie rozwoju Łańcuchów Dostaw w tak znaczących organizacjach jak Starbucks,  Microsoft, oraz Wal-Mart. Przy czym świadomie piszę “historie” a nie studia przypadku.

Uczciwie trzeba bowiem powiedzieć, że Michel pokrywa wiele tematów w obszarze Łańcucha Dostaw, ale nie wchodzi w szczegóły w żadnym. W efekcie nikt nie powinien spodziewać się, że czytając ‘Essentials of Supply Chain Management’ pozna metody lub narzędzia, które może zastosować w pracy operacyjnej.

Niektórym może również brakować przykładów pochodzących z europejskich lub azjatyckich organizacji. Michel wykorzystuje przede wszystkim przykłady firm wywodzących się z Ameryki Północnej (USA).

Jeżeli jednak nie jesteś jeszcze specjalistą w zakresie zarządzania Łańcuchem Dostaw, bądź twoje doświadczenie wywodzi się wyłącznie z jednej firmy lub jednej branży, jak najbardziej przeczytaj ‘Essentials of Supply Chain Management’. 

Jeżeli szukasz pozycji, która pokryje szeroki zakres tematyczny, bez wchodzenia w szczegóły to książka Michel’a jest również właśnie dla Ciebie.

Gdy zdecydujesz się zakupić książkę do swojej własnej biblioteki skorzystaj proszę z oferty Amazon w wersji papierowej lub w wersji na elektronicznej.

Wersja tradycyjna, droższa oraz dostępna tylko przy przesyłce z UK ale można ją wziąć „do ręki”.

Wersja elektroniczna, tańsza i dostępna „od ręki” ale wymaga czytnika eBook’ów.

Przekierowania są afiliacyjne, jeśli zakupisz książkę na podstawie jednego z nich otrzymam prowizję co częściowo zwróci koszty prowadzenia tego bloga.

Natomiast jeżeli wolisz czytać po polsku to książka Michel’a wyszła również nakładem wydawnictwa One Press. Poniżej znajdziesz serię przekierowań do ofert różnych polskich sklepów internetowych. Wszystkie analogicznie jak w wyżej wymienionych ofertach są afiliacyjne.

Polskie tłumaczenie OnePress ukazało się na bazie drugiego wydania oryginalnego, które pochodzi z 2010 roku. Natomiast ostatnie czwarte wydanie angielskie dostępne na Amazon wyszło w 2018 roku.

Biorąc pod uwagę tempo zmian w sposobie zarządzania i technologii stosowanych w Łańcuchach Dostaw zachęcam do sięgnięcia po najnowszą wersję. Kilka lat stanowi w tym obszarze dosłownie epokę. Ostatecznie jednak wybór należy do Ciebie.

Wkrótce opiszę kolejne warte polecenia książki. Tym razem pozwalające na bardziej pogłębione spojrzenie w wybrane obszary zarządzania Łańcuchem Dostaw. Stworzone w ten sposób recenzje ułożę w cykl ‘Biblioteka Logistyka’. 

Jeżeli znasz pozycje, które chcesz polecić do takiego cyklu to podziel się swoją propozycją w komentarzu.

Jeżeli chcesz być na bieżąco z tym co dzieje się na blogu i otrzymać zestaw materiałów poświęconych planowaniu swojego rozwoju w zakresie zarządzania Logistyką i Łańcuchem Dostaw to zapisz sięna newsletter.

Zapewniam, że warto. Wysyłam wyłącznie merytoryczne treści. Tymczasem do kolejnego wpisu – zawsze w sobotę co dwa tygodnie.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *