supply chain planning and analytics kindle

Supply Chain Planning & Analytics. Gerald Feign

Efektywny Łańcuch Dostaw stanowi przewagę konkurencyjną organizacji. Dosłownie potrafi wynieść firmę na wyżyny. Niesprawny na pewno firmę pogrąży.

Jak więc usprawnić swój Łańcuch Dostaw? Jakie metody analityczne stosować?

Dotychczas w ramach cyklu Biblioteka logistyka polecałem książki Essentials of Supply Chain Management oraz Logistyka. Casebook. Pozycje stanowiącą świetne, aczkolwiek niekoniecznie analityczne, wprowadzenie w świat zarządzania Łańcuchem Dostaw.

Tym razem zachęcam Cię do lektury ‘Supply Chain Planning & Analytics’ autorstwa Gerald’a Feign. Pozycji znacznie bardziej specjalistycznej. Wciąż jednak napisanej bardzo przystępnym językiem.

Gerald przez lata pracował w dziale badań i rozwoju IBM. Pełnił funkcje konsultanta w obszarze prognozowania, planowania i optymalizacji zapasów w Watson Research Center. Następnie jako architekt odpowiadał za projektowanie systemów informatycznych w i2 Technologies.

Wielokrotnie współtworzył efektywny Łańcuch Dostaw wykorzystując nowoczesne technologie oraz metody analizy danych, które powinny być stosowane w każdej rozbudowanej sieci logistycznej.

Obecnie pracuje jako profesor na Columbia Business School. Prowadzi zajęcia z prognozowanie i planowania oraz strategii organizacji.

Dlatego napisana przez niego książką łączy zarówno analityczne podejście jak i praktyczne spojrzenie na codzienne problemy pracy w Łańcuchu Dostaw. Gerald w zwięzły sposób przedstawia między innymi:

  • jak przygotować i wykorzystać prognozy popytu
  • kiedy warto zainwestować w system do prognozowania
  • jakie miary zastosować przy ocenie procesu planowania
  • co to jest zapas bezpieczeństwa i jaki go obliczyć
  • jak wyznaczyć docelowy poziom serwisu 

Jeżeli chcesz poznać metody, które pozwolą określić jakiego zwrotu z inwestycji w jakość prognozy popytu możesz się spodziewać, jak wyliczyć koszt dostarczenia określonego poziomu serwisu dla Klienta, albo jakich funkcjonalności szukać w systemach, które wspierają proces planowania to naprawdę lektura obowiązkowa dla Ciebie.

Analityczne podejście do pracy w Łańcuchu Dostaw przedstawione przez Gerald’a można zastosować w wielu branżach. Osobiście stosowałem opisane metody pracując nad optymalizacją zapasu w branży kosmetycznej, farmaceutycznej jak i handlowej. 

Aby jednak tego dokonać musiałem sięgnąć również po inne źródła. Zwięzłość książki Gerald’a jest zaletą przy pierwszym spotkaniu z tematem. Z drugiej strony Gerald nie wchodzi w techniczne szczegóły opisanych metod. Nie pozwala to na bezpośrednie przełożenie uzyskanej z lektury wiedzy na praktykę.

Jeżeli chcesz nauczyć się w jaki sposób w konkretnych programach dokonać obliczeń, o któych pisze Gerald, lub samodzielnie zaprogramować zaplanowane analizy trzeba przeczytać bardziej techniczne pozycje.

Niemniej ‘Supply Chain Planning and Analytics’ to książka, która w swoim czasie wywarła na mnie wpływ. Ukształtowała moje postrzeganie metod analizy w Łańcuchu Dostaw. 

Ponadto stanowi część  liczącej kilkanaście pozycji ‘The Supply & Operations Management Collection’, w której można znaleźć kolejne wymagane źródła wiedzy technicznej. Wspomniane braki można więc autorowi w zupełności wybaczyć.

Jeżeli zdecydujesz się zakupić książkę do swojej własnej biblioteki skorzystaj proszę ze wskazanej niżej oferty. Llink jest sponsorowany, jeśli zakupisz książkę na jego podstawie otrzymam prowizję co częściowo zwróci koszty prowadzenia tego bloga.

Jeżeli znasz jakąś pozycję, która powinna znaleźć się w ‘Bibliotece Logistyka’ to podziel się swoją propozycją w komentarzu. Chętnie poznam i podzielę się opinią o każdej książce, która pozwala lepiej tworzyć efektywny Łańcuch Dostaw.

Jeżeli chcesz być zawsze na bieżąco z nowościami na blogu i otrzymać zestaw materiałów poświęconych rozwojowi w zakresie zarządzania Logistyką i Łańcuchem Dostaw to zapisz się na newsletter. Zapewniam, że warto. Zawsze wysyłam wyłącznie merytoryczne treści.

Tymczasem do kolejnego wpisu!

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *