Logistyka Casebook Sobolewski Książka

Logistyka Casebook. Radosław Śliwka

Jeszcze niedawno pisałem, że nie ma naprawdę dobrych tekstów o Logistyce i Łańcuchu Dostaw po polsku. Po publikacji tego wpisu wrócił jednak do mnie z prośbą o recenzję Radosław Śliwka – współautor publikacji Logistyka – Casebook.

Ostatnia polska książka o Logistyce, która nie jest napisana wyłącznie przez wykładowców akademickich została wydana kilka lat temu. Radosław Śliwka, Tomasz Lus, Wojciech Rokicki należą natomiast do zarządu SMART Project. Firmy konsultingowej, która specjalizuje się w kwestiach optymalizacji operacji w Łańcuchu Dostaw.

Po otrzymaniu zapytania o recenzję byłem więc zarówno zainteresowany jak i pełen niepokoju. Czy książka naprawdę będzie w stanie spełnić obietnicę przedstawioną czytelnikom w materiałach marketingowych? Na okładce widnieje stwierdzenie:

“Jedyne na rynku opracowanie, w którym na konkretnych przykładach z polskiego rynku przedstawione są usprawnienia procesów logistycznych […] napisana przez praktyków, którzy na co dzień doradzają firmom.”

Jak autorom wyszło pokonanie samodzielnie postawionej wysokiej poprzeczki? Po lekturze Logistyka – Casebook mogę powiedzieć, że wyszło naprawdę dobrze! Publikacja zawiera 8 opisów rzeczywistych biznesowych sytuacji.

Wśród nich na największą pochwałę zasługują opisy projektów związanych z:

  • optymalizacją transportu
  • redukcją poziomu zapasów
  • uruchomieniem nowego magazynu
  • zwiększeniem produktywności operacji

Jeżeli szukasz inspiracji w tych kwestiach to szczerze polecam Casebook. Widać, że w każdym wymienionym przypadku autorzy weszli w prawdziwą organizację. Prowadzili projekty w polskim środowisku biznesowym radząc sobie zarówno z zagadnieniami merytorycznymi oraz ludzką stroną wprowadzanych zmian.

Warto więc poznać przedstawione przez autorów problemy i sposoby ich rozwiązania. Proponowane pomysły bywają proste. W tym właśnie leży ich siła. Większość można wdrożyć w każdym przedsiębiorstwie. Bez względu na rozmiar. 

Po przeczytaniu uczciwie powiem jednak, że Casebook pozostawia pewien niedosyt. Zgodnie z zapowiedzią zawartą w tytule nie stanowi kompendium wiedzy o Łańcuchu Dostaw. 

Niemniej oczekiwałem, że szerzej przedstawione zostaną niektóre z zastosowanych narzędzi. Na przykład sposób konstruowania diagramu Ishikawy (diagramu przyczynowo – skutkowego). Po wiedzę ekspercką trzeba jednak wrócić do autorów lub innych opracowań. 

Być może właśnie taki cel przyświecał publikacji Casebook’a. Pomimo to polecam jego zakup. Wciąż jest jednym z niewielu źródeł praktycznej wiedzy wyniesionej z projektów przeprowadzonych w polskich przedsiębiorstwach.

Jeżeli zdecydujesz się uzupełnić swoją bibliotekę o Logistyka – Casebook skorzystaj proszę z jednej z wskazanych niżej ofert. Jeżeli zakupisz książkę w ten sposób to otrzymam prowizję co częściowo zwróci koszty prowadzenia tego bloga i pozwoli pisać kolejne teksty. 

Uwaga: Wkrótce opiszę kolejne warte polecenia książki z zakresu zarządzania Łańcuchem Dostaw. Stworzone w ten sposób recenzje ułożę w cykl ‘Biblioteka Logistyka’.

Jeżeli znasz jakąś pozycję, którą warto dodać do cyklu to podziel się propozycją w komentarzu. Chętnie poznam kolejne źródło wiedzy o Łańcuchach Dostaw.

Jeżeli chcesz być zawsze na bieżąco z tym co dzieje się na blogu i otrzymać zestaw materiałów poświęconych planowaniu swojego rozwoju w zakresie zarządzania Logistyką i Łańcuchem Dostaw to zapisz się na newsletter.

Zapewniam, że warto. Zawsze wysyłam wyłącznie merytoryczne treści. Tymczasem do kolejnego wpisu – zawsze w sobotę co dwa tygodnie.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *